Základy ETF

Počet čítaní: 1578
Vytlač do PDF


ETF alebo Exchange Traded Funds sú základným nástrojom investora. Často sa miesto ETF používa v európskych krajinách produkt s názvom „investičný certifikát“, ktorý do určitej miery napodobňuje ETF, no ten má voči ETF množstvo nevýhod. Investičný certifikát je špecifickým produktom finančnej inštitúcie, avšak ETF je produktom obchodovaným na burze vo forme cenného papiera podobne ako akcie, čím sa výrazne zvyšuje jeho transparentnosť a znižujú náklady na jeho držbu.

Poďme však naspäť k ETF, čo to vlastne je? Predstavme si príklad. Som investor, ktorý má dobrú predstavu o tom, do čoho by rád investoval: americké priemyselné podniky (keďže očakávam oživenie priemyslu v USA), indické akcie (keďže očakávam, že India dobehne Čínu), zároveň by som rád investoval do ďalších rozvíjajúcich sa krajín a taktiež do spracovateľov komodít, najmä výrobcov zlata. Myšlienok mám dosť, avšak mám problém – na mojom účte je iba 20,000 dolárov a pokiaľ by som mal nakúpiť pár akcií desiatok firiem, tak za poplatky zaplatím nehorázne sumy. Až do nedávna mi neostávalo nič iné ako si vybrať príslušné podielové fondy a zaplatiť podielovému fondu mastný poplatok za „správu“ mojich vybratých akcií.

Avšak s príchodom ETF alebo fondov obchodovaných na burze (čo sa podielové neobchodujú) mám možnosť nakúpiť presne to, čo potrebujem. Stačí, keď si prelistujem zoznam ETF, ktoré môj broker ponúka a vyberiem si tie, ktoré považujem za vhodné.

Ako fungujú ETF

ETF je fond, ktorý väčšinou vytvorí veľká finančná inštitúcia (napríklad iShares,  Powershares, SPDR a ďalšie). Každá inštitúcia má viacero fondov, ktoré sa na niečo špecializujú, napríklad na špecifické akciové sektory, regióny, alebo dokonca komodity, či dlhopisy. Táto finančná inštitúcia vloží do fondu kapitál, za ktorý nakúpi akcie alebo iné aktíva v súlade so zameraním fondu. Napríklad fond s názvom „iShares FTSE/Xinhua China 25 Index“ má za cieľ sledovať výkonnosť 25 najväčších čínskych spoločností. Fond tak za svoj kapitál nakúpi čínske akcie tak, aby zodpovedali tomuto čínskemu indexu. Následne emituje na burze vlastné akcie (ETF), pričom každé ETF bude predstavovať podiel na majetku fondu. Tým, že investori budú nakupovať toto ETF, tak vlastne nakúpia malú časť na celkovom majetku fondu, pričom jednotlivé ETF presne zobrazujú pomer akcií v uvedenom čínskom indexe.

Investor tak dostáva možnosť lacno nakúpiť široké spektrum takých akcií, komodít alebo dlhopisov, aby presne zodpovedali jeho zámeru. Úlohou tvorcu ETF tak je, aby zaisťoval, že nevznikajú rozdiely medzi cenou ETF a cenou podkladového aktíva (čínskeho fondu). Na zosúlaďovaní týchto drobných rozdielov dokáže zarábať a tak je ETF aj pre neho lukratívny biznis. Medzi najväčšie spoločnosti poskytujúce ETF patria tieto:

•    iShares
•    Market Vectors
•    ProShares
•    SPDR
•    Vanguard
•    DIAMONDS
•    PowerShares

 

--image0--Dátum vytvorenia: 07.09.10 13:32

Hodnotenie
Hodnotenie:
0 (0)
Kľúčové slová:

Upozornenie: Vstupom na internetové stránky spoločnosti TRIM Broker, s.r.o. (IČO: 35 867 302, Jarošova 1, Bratislava, Slovenská republika), ďalej len "spoločnosť", súhlasíte s podmienkami používania webových stránok spoločnosti. Obchodovanie a investovanie na finančnom trhu je rizikové a nie je vhodné pre každého. Zvážte preto možné dopady a riziká takýchto činností ešte pred tým, než začnete obchodovať. S obchodovaním na finančnom trhu sa spája riziko možných strát. Spoločnosť vykonáva činnosť samostatného finančného agenta v sektore kapitálového trhu, ktorá sa týka výhradne len prevoditeľných cenných papierov, dlhopisov a prevoditeľných cenných papierov zahraničných subjektov kolektívneho investovania. Spoločnosť nezodpovedá za správnosť a úplnosť údajov a informácií tu zverejnených. Informácie tu uvádzané neposkytujú daňové, právne a ani investičné poradenstvo, neposkytujú žiadnu záruku alebo tvrdenie, že by bolo na ich základe možné profitovať alebo limitovať potenciálne straty. Spoločnosť nenesie zodpovednosť za žiadne straty spôsobené užívaním informácií vypracovaných, zverejňovaných alebo ďalej rozširovaných spoločnosťou na svojej internetovej stránke. Viac v upozornení na riziká. TRIM Broker, a.s. je registrovaným finančným sprostredkovateľom v sektore kapitálového trhu v Registri finančných agentov Národnej banky Slovenska pod číslom 112504. Viac v právnom vyhlásení. Services of company TRIM Broker, a.s. are not solicited to US customers.